Тэма: “Восеньскія з’явы ў прыродзе” (абагульняючы ўрок)
Мэта:Стварыць умовы для абагульнення і сістэматызацыі ўяўленняў першакласнікаў пра змены ў прыродзе восенню; садзейнічаць навучанню бачання і разумення залежнасці змен у жыцці раслін і жывел ад змен у нежывой прыродзе, фарміраванню ўмення тлумачыць прычыны назіраемых змен; выхоўваць жаданне ўдзельнічаць у работах па ахове прыроды.
Ход урока
- Арганізацыйны момант.
Заліваецца званок
Пачынаецца ўрок.
Каля парт мы ўсе стаім
На настаўніка глядзім.
- Работа па тэме
- Тэму нашага ўрока вы даведаецеся, калі адгадаеце загадку:
У верасні толькі да нас завітала,
І лес па – мастацку афарбавала.
Хоць золата ўсюды старанна развесіла,
Ды сумна ў прыродзе, маркотна, нявесела
Неба вунь плача, і птушкі маўчаць
Вецер штодзённа стаў злы бушаваць
Дык хто з вас адкажа, хто адгадае
Што за мастачка, ужо гэта такая? ( восень)
-Якія радкі дапамаглі адгадаць?
- Вывад і паведамленне тэмы ўрока.
- Паведамленне задач урока.
- Пасля якой пары года наступае восень?
- Назавіце асеннія месяцы.
- Чаму яны маюць такую назву? Слайды (верасень, кастрычнік, . лістапад)
- На якія перыяды дзеліцца восень?
- Гульня “Што спачатку, а што потым?” (Паставіць карціны на стар. падручніка ў адпаведным парадку)
- Якія змены адбываюцца ў прыродзе з надыходам ранняй восені? (Залатой, позняй)
- Якія колеры пераважаюць восенню?
Верш “ Фарбы восені”
Колькі фарбаў мае восень?
Паспрачаліся сябры.
Пеця кажа: “ Можа, восем”.
Толя кажа : “ Можа, тры”.
Выйшлі раніцай у поле,
Крочаць сцежкай спакваля.
Рунь зялёны мае колер,
Чорны – свежая ралля.
Полымем прыгожым, сінім
Дагараюць васількі.
На срабрыстай павуціне
Дробных кропель аганькі.
Залаціста, жоўта ў лесе
Гэтай слаўнаю парой.
Куст рабіны гронкі звесіў,
Як аблітыя зарой.
А бярозы, як сястрычкі –
У кожнай – беленькі хвартух,
Над празрыстаю крынічкай
Збегліся, пасталі ў круг.
Сад палае ад ранетаў,
Бы паселі снегіры.
Каля школы многа кветак
Ці касцёр такі гарыць?
З клёнаў лісце ападае –
Светлай чырвані ручэй.
Колькі ж фарбаў восень мае?
Хто падлічыць з вас хутчэй?
Фізкультмінутка
Сонца свеціць, мала грэе
Навакол усё ўжо спее.
Зараз вучням – адпачынак і
У вучобе – перапынак.
- Загадкі :
Чуйце хлопчыкі, дзяўчаткі
Прапаную вам загадкі
Для гульні цікавай новай
Трэніроўкі разумовай.
Шаль смуглянка разаслала –
Ажно сонейка заслала,
Распусціла свае косы –
Паліліся долу слёзы. ( хмарка) - слайд
Хоць, здаеца, ледзьве дыша –
А ўжо мора ён калыша,
А як часам уздыхне –
Да зямлі дубы прыгне.
Хто нябачны той асілак,
Што такую мае сілу? ( вецер) -слайд
Для адных ён – садавод,
Для другіх ён – садавол,
Паспявае ўсюды быць.
Поле, луг, сады паліць. ( дождж) -слайд
- Як часта восенню бываюць дажджы?
- Чым адрозніваецца асенні дождж, ад летняга?
- Як мы павінны адзявацца восенню?
- А ці любіце вы восень?
- Гульня “Так, ці не”
1) Ці праўда, што пасля зімы наступае восень?
2) Ці праўда, што жнівень, верасень і лістапад – асеннія месяцы?
3) Ці праўда, што восенню жаўцее на дрэвах лісце?
4) Ці праўда, што восенню сонца вельмі цепла грэее?
5) Ці праўда, што восенню ўсе птушкі адлятаюць у вырай?
Гульня “Адгадай птушку” ( слайды)
Хоць не ляснік, хоць не цясляр,
А ў лесе важны гаспадар –
Пасаду доктара займе:
Тук – тук! – ён дрэвы правярае. ( дзяцел)
Чырвоная дзюба,
Чырвоныя пяты.
На лузе – цыбаты,
У небе – крылаты. ( бусел)
Хапаткія ў мяне крылы.
Хвосцік востры, нібы вілы,
З гліны я гняздо ляплю,
Мошак на ляту лаўлю. ( ластаўка)
Рана з поўдня прылятае,
Першы ён вясну вітае.
І штодзень, нібы дзівак,
Носіць толькі чорны фрак. ( Грак)
Дзетак сваіх не гадуе,
Нават гнязда не будуе.
Звонка ў лесе гукае.
Што за птушка такая? ( зязюля)
У пагодлівы дзянёк
Недзе з паднябесся
Пералівісты званок
Славіць працу песняй ( жаваранак)
Прыляцела да кармушкі
Размалёваная птушка,
А знайшла ў кармушцы сала,
Дык і ласаваццца стала. ( сініца)
Майскім ранкам, ледзь світае –
Ён канцэрт свій пачынае.
І да позняе пары
У кустах, у гушчары. ( салавей)
- Чаму некаторыя птушкі адлятаюць у вырай?
- Як называюцца птушкі, якія застаюцца зімаваць?
- Як можна дапамагчы птушкам зімой?
- Работа ў парах.
Раздзяліць птушак на пералетныя і зімуючыя. (карткі)
Праверка
Фізкультмінутка
На палянцы ў бары
Карагодзілі звяры
Туп – туп – ішлі мядзведзі.
А ліса плыла як лебедзь
Многа – многа касавокіх
Беглі хуценька ў прыскоках
А нязграбныя ваўкі
Паварочваліся ў бакі.
- На якія дзве групы можна падзяліць жывел? (дзікія і свойскія)
- Чаму яны атрымалі такія назвы?
Работа ў групах
- Рассяліць жывел у залежнасці ад месца іх пражывання на дзве групы:
Дамашнія і дзікія.
- Якое значэнне мае кожная дамашняя жывёла?
- Гульня “Хто лішні?”
1) Карова, ваверка, свіня, каза.
2) Сінічка, індык, гусь, курыца.
3) Заяц, лось, свіня, воўк.
4) Воўк, вожык, мядзведзь, вавёрка.
- Вершы пра жывёл ( слайды)
Вожык
У лясочку, ля пянёчка,
Сцішыўся жывы клубочак,
Ціха скажа маме Ната:
Возьмем мы яго ў хату
Не, - сказала мама Наце,
Засумуе ён у хаце.
Тут, дачушка, яго дом,
Тут сябры яго кругом.
Мядзведзь
Дзед мядзведзь стаміўся троху –
Лёг у мяккую бярлогу.
Смачна спалася яму,
Не ўставаў усю зіму.
Лось
Лось бязрогі выбег з гаю,
Дзе звініць птушыны грай.
Пастаяў на волі з краю
І назад пабег у гай.
След панюхаў ля дарогі
Затрубіў і ў смутку сціх.
Лось згубіў у снежні рогі
І цяпер шукае іх.
Вавёрка
Скок вавёрка на дубок!
У лапках рыжанькі грыбок!
Нанізала на галінку,
Каб запас зрабіць на зімку.
Пра зайку
Касавокі крывіць губкі:
- Мне не трэба белай шубкі,
Бо замажу ўсю за дзень.
Мама, шэрую надзень.
Лісіца
А лісіца – ліска недалёка, блізка.
Адшукала норку,
Пачала прыборку.
Вымятае пыл хвастом.
Цёплы дом…
Хай цяпер мароз трашыць.
Снег па лесе сцеле..
Трэба зайза запрасіць
Мне на наваселле!
- Падвядзенне вынікаў ўрока.
- Якія змены адбываюцца ў прыродзе з надыходам восені?
4.Рэфлексія (Хмарка і сонейка )
разгарнуць » / « згарнуць